סוגי הטיולים והסיורים


הכותל המערבי


הכותל המערבי הוא האתר המתויר ביותר בישראל וזאת בשל חשיבותו הדתית הרבה. בשלהי תקופת בית שני, בשנת 20 לפנה''ס, החל המלך הורדוס בבנייה מחודשת של מתחם בית המקדש. הוא החליט להרחיב את רחבת הר הבית, כדי שתוכל להכיל את מאות אלפי העולים לרגל. לצורך כך בנה ארבעה קירות תמך ענקיים מסביב לסלע היסוד של הר המורייה, וביניהם מערכת כיפות וחללים תת-קרקעיים שיהיו התשתית לרחבה.


תצפית מהר הזיתים


הר הזיתים שייך לקבוצה הגדולה של "הרי קודש" בארץ-ישראל. מאז ימי קדם האמינו בני המזרח בקדושה האופפת שיאי הרים, שלהם ייחסו תכונות וכוחות מיוחדים. קבורת צדיקים וקדושים על שיאי הרים הוסיפה להרים קדושה, שימרה את הקברים והפכה אותם למקומות של עליה לרגל לאנשים רבים.


הרובע היהודי


המראה המטופח שלו, שחלקים ממנו נראים חדשים באופן מפתיע, מסתיר את העובדה כי הרובע היהודי בעיר העתיקה היה מיושב על ידי יהודים כבר במאה השמינית לפני הספירה. הוא הוקף בחומה בשנת 701, מחשש לפלישה אשורית, ובימי המלך הורדוס התגוררו בו עשירי העיר היהודיים.


בשפה הלטינית "קארדו" הוא ציר מרכזי, או במילים אחרות, רחוב. הקארדו ברובע היהודישבעיר העתיקה בירושלים שימש ככזה עוד בתקופה הרומית. אמנם הקארדו מוגדר כ"שוק", אבל מדובר במתחם מאוד מטופח ואסתטי, המצוי בין רחוב חב"ד לרחוב היהודים.


יד ושם בירושלים הוא מתחם המרכז מוזיאונים, אתרי הנצחה ומרכזי מחקר, תיעוד וחינוך שכולם עוסקים בהנצחת השואה ומוראותיה. ביד ושם שוכנת, בין השאר, שדרת חסידי אומות העולם ואוהל יזכור - שבו מתייחדים המבקרים עם זיכרון קורבנות השואה.


מוזיאון ישראל הוא המוזיאון הגדול ביותר במזרח התיכון, ונמנה עם המוזיאונים הטובים ביותר בעולם לארכיאולוגיה ואמנות. מוזיאון ישראל נוסד בשנת 1965, ובמשך שנות קיומו בנה אוסף של כחצי מיליון (!) פריטים. בשנת 2010 נחנך מוזיאון ישראל מחדש לאחר שלוש שנות שיפוצים שבמהלכו עוצבו מחדש הגלריות הקיימות באגפי האמנות.

 

 שוק מחנה יהודה


בהוויה הירושלמית נהפך שוק מחנה יהודה לסמל שנכתבו עליו קטעי ספרות ושירים רבים שתיארו את חיי השוק, אווירתו וצבעיו. השוק הוא פסיפס צבעוני, ססגוני וקולני המשקף את ההוויה הירושלמית בפרט ואת ההוויה הישראלית ככלל. שוק מחנה יהודה הוא השוק הפתוח הגדול ביותר בירושלים.


מאה שערים היא שכונה חרדית ותיקה במרכז ירושלים, הממוקמת בקרבת מרכז העיר והעיר העתיקה.
השכונה מורכבת כיום מרוב מוחלט של חרדים המשתייכים לזרמים שונים, בעיקר חסידים וליטאים, וכוללת עשרות ישיבות, בתי כנסת וכוללים.


עיר דוד היא אתר ארכיאולוגי שבו שכנה ירושלים הקדומה החל מראשית ימיה, בתקופת הברונזה התיכונה, והיא המשיכה להיות מיושבת עד לאמצע ימי הביניים.